By | 19 kwietnia, 2021

Jest to energetyzujący i antyoksydacyjny napój, który został zużyty przez 1000 lat przez rdzennych mieszkańców Ekwadoru. Jest on przygotowywany w infuzji i badań naukowych, czy właściwości przypisane do niego są prawdziwe.

Guayusa, z którym ten napój jest przygotowywany, ma intensywne zielone liście i o krawędzi lenistwa. Wyrastają z gałęzi drzewa jak woda z wodospadu. Felicia Calapucha, Indianka z Kichwa z ekwadorskiej społeczności Sapo Rumi, wychodzi, aby odebrać je z koszem na ramię. Każdego ranka ona i jej rodzina piją bogaty w kofeinę napar z guawy, zgodnie z tradycją swoich przodków. Ta tajemnicza i święta roślina, która rośnie tylko w regionie Amazonii najbliżej Andów, wzbudziła zainteresowanie naukowców i przedsiębiorców ze względu na swój potencjał leczniczy i handlowy.

Zespół naukowców z Ekwadoru i Hiszpanii znalazł 14 rodzajów polifenoli i siedem karotenoidów obecnych w liściu guawy, co wyjaśnia ich wielką zdolność antyoksydacyjną, a tym samym ich potencjał do spowolnienia starzenia się komórek. „Jest to najbardziej antyoksydacyjna roślina na świecie. Mówią, że zielona herbata ma wiele i jest cudowna, ale guayusa ma o wiele więcej”, mówi Jenny Ruales, profesor na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii w National Polytechnic School.

„W naszym organizmie, z powodu różnych przyczyn, takich jak zanieczyszczenie lub stres, powstają związki zwane wolnymi rodnikami, które mogą powodować pogorszenie tkanek lub narządów, takich jak serce lub mózg, a nawet powodować raka. Przeciwutleniacze zatrzymują tę reakcję, neutralizują ją i zapobiegają uszkodzeniom organizmu, zapobiegając również starzeniu się”, mówi Ruales, który od siedmiu lat bada guawę.

W badaniu przetestowano również właściwości przeciwzapalne rośliny, które mogą potwierdzić popularne stosowanie guayusa do zwalczania reumatyzmu. Naukowcy nie znaleźli wskazań, które dają liśćowi możliwość neutralizacji bakterii wywołujących biegunkę, mimo że rdzenni mieszkańcy również używają go do tego celu. Jednak podczas jednej ze swoich wycieczek terenowych do Amazonii, Ruales naciskał na fakt, że przeciwstawił się jego znaleziskom.

„Jeden z moich uczniów zachorował i miał straszną biegunkę. Mieliśmy zamiar wziąć cool jeden i ostrzegłem szamana, aby go nie dać. Ale powiedział, że będzie mu odpowiadał. W końcu uczeń wziął, zwymiotował, a następnie zatrzymał jej biegunkę”, mówi. „Nie wiem, czy to był efekt placebo lub zbieg okoliczności, ponieważ badania przeciwbakteryjne zrobiliśmy z E. coli i Staphylococcus aureus testowane negatywne,” mówi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *