COVID: urządzenie medyczne, które może zmienić grę

9 Cze by zin

COVID: urządzenie medyczne, które może zmienić grę

Pomimo całego bólu, jaki przynosi, pandemia COVID-19 napędza innowacje, a Brytyjski startup jest gotowy iść naprzód z urządzeniem medycznym, które może zmienić grę dla rozwijającego się świata.

Pięć nowo opracowanych wentylatorów tlenowych jest w drodze do Lagos w Nigerii w kwietniu po udanych testach w Narodowym Centrum Medycyny Sportowej i Fizycznej Uniwersytetu Loughborough oraz w Royal Hospital of Nursing w Leicester. Kolejna partia fanów ShiVent zmierza do Pune w Indiach.

Tym, co różni się od tych wentylatorów, jest to, że są łatwiejsze w produkcji, a nawet łatwiejsze w użyciu, szczególnie w Odległych obszarach lub tam, gdzie brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia. Zużywają również mniej tlenu medycznego, cennego towaru na całej planecie i nie potrzebują energii elektrycznej, aby prowadzić swoją akcję ratunkową.

„Nowe urządzenie ShiVent jest przeznaczona dla ubogich dzielnic, gdzie mechaniczne wentylatory skąpe i drogi, z zawodne energii elektrycznej i osób specjalistyczną wiedzę” – mówi dr Yusuf Билесанми, nigeryjski student, który otrzymał doktorat w dziedzinie architektury i budownictwa w Loughborough. Współpracuje z pięcioosobowym zespołem, w tym dwoma w centrum technologicznym systemów energii odnawialnej (CREST), pomagając w projektowaniu i testowaniu urządzenia.

Biorąc Nigerię jako przykład
Bilesanmi zauważa, że tylko 288 wentylatorów mechanicznych obsługuje prawie 200 milionów ludzi. Lagos zużywa około 400 butli z tlenem dziennie w tempie 15 litrów O2 na minutę, ale nowe urządzenie ShiVent może wykorzystać tylko jedną trzecią tego w zależności od stanu pacjenta, powiedział. Przypadek użycia mniejszej ilości tlenu jest szczególnie ważny dla Nigerii, jednego z krajów, które Światowa Organizacja Zdrowia określiła jako rosnący popyt bez zasobów, aby go zaspokoić.

Oczywiście wentylator nadal potrzebuje medycznego źródła tlenu, ale pozostały projekt opiera się na stałym dodatnim ciśnieniu w drogach oddechowych (CPAP) wytwarzanym przez wodę bąbelkową. Pacjent wdycha tlen, a następnie wydycha do słupa wody, wytwarzając ciśnienie potrzebne do otwarcia dróg oddechowych.

To urządzenie opiera się na doświadczeniach Dr Yusufa Shittu, współzałożyciela startupu Shifa Technologies, który jako pierwszy opracował technikę wentylacji do użytku z noworodkami, ale widział inne potrzeby w miarę rozwoju epidemii COVID-19.

Teraz projekt ShiVent, który został dobrze przyjęty, przyciągnął wystarczającą uwagę, aby umieścić go w wyścigu o nagrodę Africa Royal Academy of Engineering . Przedsiębiorcy i inżynierowie z Afryki Subsaharyjskiej są zaproszeni do udziału w opracowywaniu skalowalnych rozwiązań, które sprawiają, że zrównoważony rozwój jest priorytetem.

Shivent znalazł się na krótkiej liście, a czterech finalistów zostanie wybranych w czerwcu. Nagroda Africa w wysokości 25 000 funtów zostanie wręczona w lipcu, a trzech finalistów otrzyma 10 000 funtów każdy. Najlepszą wiadomością jest jednak potencjał wpływu: oczekuje się, że doświadczenia absolwentów Africa Prize wpłyną na ponad 3 miliony istnień ludzkich w ciągu najbliższych pięciu lat, a on już stworzył ponad 1500 miejsc pracy i zebrał ponad 14 milionów dolarów w funduszach.

Bilesanmi i jego zespół mają nadzieję, że Shivent może również zmienić życie.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *