Dla starożytnej medycyny kontakt fizyczny jest niezbędny

10 Cze by zin

Dla starożytnej medycyny kontakt fizyczny jest niezbędny

Rok pandemii, izolacji i dużych zysków dla przemysłu farmaceutycznego. Ale jak zapobiegać lub leczyć osoby, które nie mają dostępu do formalnego leczenia Covidarum-19? Odwiedziliśmy jednego uzdrowiciela w Tumbako, a drugiego w Kotakachi, aby uzyskać odpowiedzi. Opowiadamy historię o uzdrowieniu ciała, umysłu i ducha, zagrożeniach ze strony państwa, a także o alternatywach dla zachodniego spojrzenia na to, co oznacza zdrowie.

29 marca 2021 roku, Tumbako / Kotakachi. – Don Pedro był spokojny. Nie chciałem nic wiedzieć o doktorze ani o życiu. Wszystko, o co prosił, to Chicha, dobry napój i jego rodzina Tańcząca. 87-latek miał mięśniaki w płucach i miał wrażenie, że wkrótce odejdzie. Już zdenerwowany, że lekarz zmusił go do przyjmowania leku do końca życia, powiedział mu pewnego dnia w grudniu zeszłego roku: „słuchaj, doktorze, nie możesz dowodzić w moim ciele. Kontroluję swoje ciało, a wy nie możecie nikogo zmusić. Czy wierzysz w Boga i przychodzisz powiedzieć, w którym momencie lub jak mam się pożegnać z tą ziemią? Proszę więc o opuszczenie tego domu””

Kilka dni później Don Pedro Casahualpa, rolnik w Pifo i ceniony za swoje cechy jako muzyk, opuścił swoje fizyczne ciało. W wieku piętnastu minut urodziła się jego prawnuczka.

Na cmentarzu towarzyszyła mu jego Wspólnota, plemię, aylla. Ponad dwieście osób podążyło za jego trumną w procesji, dopóki tam nie dotarli. Tego dnia padał ulewny deszcz, ale potrzeba oddania mu ostatniego hołdu była silniejsza, nawet silniejsza niż strach przed policją lub zarazą Covid-19. „W społeczności było zarówno zrozumienie, jak i wzmocnienie” – wspomina Avelina Rogel. „Tego dnia wyszliśmy ze strachu i przyjęliśmy Nauczanie Dona Pedro. Zrozumienie, w jaki sposób możemy zaakceptować tak ważną część życia, jak odejście, było lekcją życia dla [email protected]”.

Avelina Rogel-inżynier agronom, homeopata, etnomedyk, stosuje Kwiaty Bacha, a także jachak. Została zapoczątkowana przez babcię Kultury Panzaleo, w prowincji Cotopaxi, i jest uznawana za taką przez jej społeczność. Wśród innych zadań [email protected] yachakuna towarzyszą chorym ludziom w ich procesach uzdrawiania i są duchowymi przewodnikami i liderami w ogóle. 44-letnia matka, która przez dwadzieścia lat mieszkała w Boliwii, Argentynie i Francji, w ciągu ostatnich 365 dni stanęła przed swoimi zadaniami z dużo większą ilością ograniczeń państwowych niż wcześniej.

Rok po tak zwanej pandemii duże firmy farmaceutyczne zaszczepiają miliony ludzi na całym świecie. Mówiąc dokładnie: niewiele międzynarodowych lub państwowych firm masowo wprowadza swoje produkty do publicznej wiadomości, nie czekając na dogłębne badania nad ich skutecznością i niebezpieczeństwem-badania, które zwykle trwają lata i są zwykle konieczne. Kraje zasadniczo zdecydowały się na przyjęcie nowej polityki szczepień, mając nadzieję, że skutki uboczne będą minimalne. Unia Europejska ma nawet uzyskać paszport szczepionki: tylko osoby, które zostały zaszczepione lub miały Covid-19, będą mogły uzyskać dostęp do tego dokumentu, który pozwoli im swobodnie podróżować. Decyzja ta jest sprzeczna z podstawowymi prawami społeczeństwa demokratycznego. Nie tylko wyklucza większość populacji, ale także zachęca do obowiązkowych planów szczepień dla [email protected]

Sytuacja jest inna w Ekwadorze i innych krajach globalnego Południa: tylko niewielka Klasa uprzywilejowana uzyskuje dostęp do szczepionki, jak miało to miejsce niedawno w Samborondon, bogatym obszarze Północnego Guayaquil. Ponadto żywa jest pamięć o ogólnej medycynie naturalnej, a tym samym związek z innymi elementami charakteryzującymi zdrowie.

Pomimo faktu, że w niektórych głowach osiadła opowieść o zdrowiu dużych gałęzi przemysłu farmaceutycznego, wiara i zaufanie do starożytnych metod leczenia rdzennej ludności i narodowości pozostają aktualne. „Służyłem bankowcom, menedżerom, a nawet politykom, którzy przyjeżdżają tutaj, aby się oczyścić, zharmonizować lub uzyskać odczyt energii przez jaja lub świnki morskie”, mówi Avelina Rogel w swoim biurze w Tumbaco. Pracuje z wiedzą, którą przekazała jej rodzina jako dziecko i Nastolatka.

Jego metody opierają się na ziołach leczniczych, metalach koloidalnych, masażu i bańce, ale głównie na akompaniamencie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Podobnie jak tradycyjna medycyna chińska lub Ajurweda, dla rodzimej medycyny przodków zdrowie jest integralną częścią, a jego leczenie dotyczy różnych objawów. „Kiedy mówimy o chorobach, nie mówimy o objawie, ale o tym, co dzieje się w naszym środowisku, w naszym kosmicznym bractwie, które nazywamy ayllu” – mówi Avelina Rogel. „Tylko w ten sposób możemy zrozumieć, co dzieje się w swoim ciele””

Wśród jego narzędzi są kamienie, które przechowuje w drewnianej skrzyni. Każdy z nich to shungo Rumi, „kamienne serce”, które symbolizuje przodka i gdzie” przeniknięta jest pamięć o kosmosie”, mówi Avelina. „Wiele razy robię czyste z tymi kamieniami. Mają ducha i pomagają nam postrzegać to, co dzieje się w ciałach”.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *