Jak długo działają panele słoneczne?

9 Cze by zin

Jak długo działają panele słoneczne?

Na trwałość paneli słonecznych wpływa kilka czynników, w tym rodzaj użytych materiałów, jakość wykonania i instalacji paneli słonecznych oraz klimat, w którym działają.

Starsze modele mają tendencję do degradacji szybciej niż nowsze modele i są zwykle mniej niezawodne niż te, które zostały zainstalowane po 2000 roku. Panele mieszkalne są często objęte 25-letnią gwarancją, po tym okresie nie są gwarantowane wytwarzanie takiej samej ilości energii elektrycznej, jak w przypadku pierwszej instalacji.

Degradacja paneli słonecznych
W miarę starzenia się paneli zaczynają się degradować; chociaż nie można ich już uznać za funkcjonalne, nadal do pewnego stopnia wytwarzają energię elektryczną. Degradacja jest miarą zmniejszonej produkcji paneli słonecznych w czasie. To nie to samo, co awaria, która występuje, gdy panel słoneczny nagle przestaje wytwarzać energię elektryczną. Panele mogą ulec degradacji do tego stopnia, że zawodzą, lub mogą po prostu nadal ulegać degradacji, stopniowo zmniejszając produkcję energii elektrycznej, aż ich eksploatacja stanie się ekonomicznie niemożliwa.

Badania przeprowadzone przez National Renewable Energy Laboratory wykazały, że średni roczny wskaźnik degradacji paneli słonecznych wynosi około 0,5%. Jeśli panel słoneczny działa przez 10 lat, jego produkcja energii elektrycznej spadnie do około 95% pierwotnego poziomu produkcji. Proces degradacji uwodornionego Amorficznego Krzemu stosowanego w wielu panelach jest znany jako efekt Staeblera Wrońskiego. Gdy materiał jest wystawiony na działanie światła, jego zdolność do przewodzenia elektryczności jest zmniejszona.

Degradacja może również wystąpić z powodu wyższych temperatur. Panele montowane bezpośrednio na dachach zwykle osiągają wyższe temperatury niż te montowane na ziemi. Systemy w cieplejszym klimacie mają również niższą wydajność niż systemy w bardziej umiarkowanym klimacie. Inną przyczyną degradacji jest odbarwienie EVA lub enkapsulacja z tworzywa sztucznego, która może wpływać na ilość światła słonecznego wytwarzanego przez ogniwa słoneczne. Rozwarstwienie może wystąpić, gdy EVA pęka i oddziela się od szklanej pokrywy panelu słonecznego. Może to prowadzić do degradacji, ponieważ pozwala na przedostanie się powietrza, kurzu, wilgoci i innych szkodliwych zanieczyszczeń do panelu. Inne usterki fizyczne i uszkodzenie panelu słonecznego mogą również prowadzić do zmniejszenia mocy elektrycznej.

Jak poprawić wydajność panelu słonecznego
Poproś profesjonalistę o zainstalowanie panelu słonecznego .
Zwróć uwagę na orientację i nachylenie paneli słonecznych, aby zapewnić maksymalną ekspozycję na słońce.
Upewnij się, że panele słoneczne nie znajdują się w cieniu drzew lub innych przeszkód.
Użyj systemów chłodzenia, aby obniżyć temperaturę, aby zwiększyć produkcję energii.
Zmniejsz ilość odbicia światła za pomocą powłoki antyrefleksyjnej.
Jak długo działają panele słoneczne?
Panele słoneczne mogą trwać średnio od trzech do pięciu lat. Akumulatory litowo-jonowe, kwasowo-ołowiowe i niklowe należą do najczęściej używanych typów akumulatorów w systemach energii słonecznej.

Podobnie jak panele słoneczne, panele słoneczne pogarszają się z czasem. Jego zdolność do magazynowania energii jest zmniejszona z powodu takich czynników, jak ilość ładunku, do którego podłączona jest bateria, wydajność ładowania i rozładowywania akumulatorów oraz temperatura. Kontrolując panele słoneczne w optymalnych temperaturach i wykorzystując system zarządzania akumulatorami, aby upewnić się, że nie są przeciążone lub całkowicie rozładowane, żywotność paneli słonecznych może zostać przedłużona.

Co dzieje się z panelami słonecznymi po ich żywotności?
Gdy panel słoneczny osiągnie koniec swojej żywotności, należy go zdemontować. Panele z krzemu, szkła, aluminium i miedzi można poddać recyklingowi.

Chociaż możliwe jest ponowne wykorzystanie lub recykling części panelu słonecznego, tylko Unia Europejska ma przepisy wymagające recyklingu tych materiałów. Japonia sprawdza panele pod kątem niebezpiecznych odpadów przed ich usunięciem i może zaproponować konkretne sposoby recyklingu lub usuwania materiałów.

W Stanach Zjednoczonych panele są traktowane jako odpady niebezpieczne i podlegają przepisom ustawy o ochronie i odzyskiwaniu zasobów. Stany takie jak Kalifornia są w trakcie opracowywania przepisów dotyczących recyklingu części słonecznych, które wygasają.

Jednak nie wszystkie części paneli słonecznych można poddać recyklingowi,a elementy te są usuwane na wysypisku. Ponowne wykorzystanie lub recykling materiałów ogniw słonecznych stanowi doskonałą okazję dla krajów do odzyskania pieniędzy i zasobów.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *