Jak szczepionka COVID może powodować zakrzepy krwi?

9 Cze by zin

Jak szczepionka COVID może powodować zakrzepy krwi?

Naukowcy szukają możliwych związków między niezwykłą krzepnięciem a szczepionką przeciwko koronawirusowi Oxford-AstraZeneca

Żywności i Leków oraz centra kontroli i zapobiegania chorobom ogłosiły, że zalecają przerwę w stosowaniu szczepionki Johnson & Johnson COVID-19 w USA. Chociaż naukowcy badają możliwy, ale rzadki związek między szczepionką a skrzepem krwi w połączeniu z niską liczbą płytek krwi.

Sześć osób z prawie siedmiu milionów osób, które otrzymały tę szczepionkę w USA, rozwinęło stan, który wydaje się być podobny do obserwowanego tylko w kilku przypadkach wśród osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca w Europie, opisaną w poniższej historii. Obie szczepionki składają się z wektora adenowirusowego, który dostarcza DNA dla szczytowego białka nowego koronawirusa.

Amerykańscy urzędnicy podkreślili, że zjawiska te są niezwykle rzadkie i że wstrzymują stosowanie szczepionki Johnson & Johnson ” z ostrożności. „Inne szczepionki dopuszczone do stosowania w kraju, produkowane przez Pfizer i nowoczesne, pozostają bezpieczne i skuteczne ”

Bardzo rzadkie występowanie tajemniczego zaburzenia krzepnięcia krwi wśród niektórych biorców szczepionki COVID-19 Oxford-AstraZeneca powoduje, że naukowcy starają się dowiedzieć, czy szczepienie może wywołać tak niezwykłą reakcję i jak.

Po tygodniach badań Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła 7 kwietnia, że istnieje możliwy związek między skrzepami a szczepionką. Mimo to zaburzenie krzepnięcia krwi opisane dzisiaj w dwóch raportach w New England Journal of Medicine jest tak niezwykłe,że korzyści ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko, powiedział Emer Cook, dyrektor wykonawczy EMA. „Są to bardzo rzadkie działania niepożądane” – powiedział. „Ryzyko śmiertelności z powodu COVIDAS jest znacznie wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu tych działań niepożądanych””

Ale odkrycie pozostawia badaczy zmagających się z medyczną tajemnicą: dlaczego szczepionka spowodowałaby tak niezwykły stan? „Oczywiście istnieją hipotezy: może to coś z wektorem, może to suplement w szczepionce, może to coś w procesie produkcyjnym … Nie wiem ” – mówi Sabine Eichinger, hematolog z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. . „To może być każda z tych rzeczy”.

Niezwykłe miejsca
Eichinger był jednym z pierwszych, który zauważył zaburzenie krzepnięcia krwi, dziwną kombinację skrzepów krwi, które mogą być niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne, jeśli blokują przepływ krwi do mózgu lub płuc, oraz Przeciw-intuicyjny niedobór fragmentów komórek zwanych płytkami krwi, które mogą sprzyjać krzepnięciu krwi. Skrzepy pojawiły się również w nietypowych częściach ciała, takich jak mózg i brzuch, a nie w nogach, gdzie większość skrzepów krwi tworzy się w głębokich żyłach.

Wywołało to alarm Eichingera, który wcześniej odkrył podobne zjawisko u niektórych osób leczonych heparyną, lekiem przeciwzakrzepowym. Heparyna jest powszechnie stosowana w celu zapobiegania krzepnięciu krwi, ale w bardzo rzadkich przypadkach może powodować zespół zwany małopłytkowością indukowaną heparyną (TIH), który powoduje zakrzepy krwi wraz z niską liczbą płytek krwi.

Do 22 marca EMA zebrała 86 doniesień o ludziach, którzy doświadczyli zakrzepów krwi w mózgu lub brzuchu dwa tygodnie po otrzymaniu dawki szczepionki Oxford-AstraZeneca opracowanej w Wielkiej Brytanii przez AstraZeneca w Cambridge i na Uniwersytecie Oksfordzkim. Potwierdzono, że niektóre z tych przypadków mają charakterystyczną cechę HIT, chociaż osoby te nie otrzymywały heparyny.

Czynniki ryzyka
EMA prosi AstraZeneca o przeprowadzenie szeregu badań, w tym badań laboratoryjnych, w celu określenia wpływu szczepionki na krzepnięcie krwi i oceny danych z badań klinicznych, aby spróbować uzyskać więcej informacji na temat czynników ryzyka. Chociaż istnieją doniesienia, że zespół występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, szczególnie w wieku poniżej 60 lat, EMA nie była w stanie stwierdzić, że kobiety są bardziej zagrożone. Wiele krajów priorytetowo traktowało pracowników służby zdrowia, aby otrzymali szczepionki, a kobiety stanowią większość tej siły roboczej.

EMA wspiera również badania dwóch konsorcjów akademickich skoncentrowanych w Holandii, z których jedno kieruje Centrum Medycznym Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie, a drugie jest prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie i Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie.

Jego lista projektów jest ambitna. Konsorcjum, którego współprzewodniczącym jest wirusolog Eric km van Gorp w Erasmus, składa się z 22 szpitali, które współpracują w celu zbadania wpływu koronawirusa na krzepnięcie krwi. Zespół będzie szukał potencjalnych przypadków TIH wśród przypadków zakrzepów krwi po szczepieniu szczepionką Oxford-AstraZeneca i innymi szczepionkami COVID-19. Przeprowadzi również badania laboratoryjne w celu znalezienia oznak, że już niewielkie ryzyko można dodatkowo zmniejszyć poprzez zmniejszenie ilości szczepionki podawanej w każdej dawce.

EMA ma nadzieję uzyskać pewne wyniki z projektów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, powiedział Peter Arlett, szef grupy roboczej Agencji ds. Zespół spróbuje również wyjaśnić, czy problem jest ograniczony do niektórych populacji. „To, co znajdziemy w Europie Zachodniej, nie będzie automatycznie prawdziwe w Ameryce Południowej ani w innych populacjach” – mówi Van Gorp. „To problem globalny; wszyscy się martwią”.

I, co krytyczne, Van Gorp i jego koledzy spróbują dalej ocenić, czy „prawdopodobny” związek między szczepionką a zespołem jest prawdziwy. Powszechnie wiadomo, że trudno jest potwierdzić, czy rzekomy rzadki efekt szczepionki jest rzeczywiście związany ze szczepionką, szczególnie jeśli chodzi o szczepionkę stosowaną u dziesiątek milionów ludzi. „Ktoś, kto otrzyma szczepionkę, może mieć udar lub zawał serca w ciągu tygodnia, ponieważ będzie już miał udar lub zawał serca”, mówi kardiolog Benoud Bickdeley z Brigham and Women ' s Hospital w Bostonie, Massachusetts. „Miło jest mieć oko na te rzeczy, gdy idziemy naprzód i zbieramy dane, ale bezwzględna liczba zdarzeń i szybkość zdarzeń są bardzo niskie”.

Szczepionka i inne główne przyczyny
Bickdeley chciałby również, aby naukowcy zebrali i udostępnili więcej danych na temat częstości występowania tego stanu krzepnięcia krwi w nieszczepionych populacjach. Powiedział, że zwiększona świadomość możliwego związku między szczepieniem a zespołem może prowadzić do wyższych wskaźników zgłaszania wśród osób zaszczepionych w porównaniu z tymi, którzy tego nie robią, co może fałszywie zawyżać szacowany wskaźnik wystąpienia zespołu. Takie problemy mogą rozprzestrzenić się na inne szczepionki koronawirusowe.

Inni badacze starają się ustalić, co powoduje zespół. Uważa się, że HIT jest wynikiem odpowiedzi immunologicznej na kompleksy powstałe, gdy ujemnie naładowane cząsteczki heparyny wiążą się z dodatnio naładowanym białkiem zwanym czynnikiem płytek krwi 4, który jest ważny dla krzepnięcia krwi. Rezultatem jest aktywacja płytek krwi, co powoduje reakcję łańcuchową. „Gdy płytki krwi zostaną aktywowane, to tak, jakby wkładać zapałkę do Tinder” – mówi John Kelton, hematolog z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, który studiuje HIT od 40 lat. „Rekrutują coraz więcej płytek krwi, a kiedy są aktywowane, eksplodują i wytwarzają materiał koagulacyjny. Hit jest jak pożar; po prostu się utrwala.”

Laboratorium Keltona pracuje obecnie w pełnym wymiarze godzin, aby spróbować ustalić, co może powodować objawy podobne do HIT u biorców szczepionek, i jest przekonany, że inne laboratoria zrobią to samo. Jest to trudne zjawisko do zbadania: jego rzadkość utrudnia pobieranie próbek od pacjentów i nie ma dobrych modeli zwierzęcych, mówi Kelton.

Jednym z rezultatów wszystkich tych działań będzie większy nacisk na związek między układem odpornościowym a krzepnięciem krwi, mówi Van Gorp, a wyniki mogą stanowić podstawę do opracowania dodatkowych szczepionek. „Dostaniemy nowe warianty koronawirusa i zamierzamy opracować nowe szczepionki” – mówi. „Potrzebujemy odpowiedzi na przyszłość””

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *