By | 19 kwietnia, 2021

Aby osiągnąć zdrowy ogród bez użycia chemikaliów, można odwołać się do niektórych praktyk agroekologicznych, takich jak łączenie różnych roślin: kwiaty, aromaty, warzywa i drzewa owocowe.

Rośliny aromatyczne i lecznicze zwiększają różnorodność biologiczną ogrodu, dokonując go do naturalnej równowagi, gdzie warzywa, kwiaty, zioła i yuyos współistnieją harmonijnie.

Agroekologia pojawiła się w latach 70., odzyskała pewne zasady ekologii i zastosowała je do zarządzania bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla środowiska systemami produkcji.

Kwiaty dla sadu
Rośliny kwiatowe, takie jak Nagietek (Calendula officinalis) lub Taco de Reina lub Capuchina (Tropaeolum majus) są często używane wśród sadów są znane jako „rośliny pułapki”, ponieważ żółty lub pomarańczowy kolor kwiatów jest atrakcją dla mszyc. Kiedy owady te pojawiają się w sadzie, są pierwszymi gatunkami, które mają wpływ i nie rozprzestrzeniają się przez inne rośliny.

Ponadto łatwiej jest kontrolować ten szkodnik, ponieważ koncentruje się na tych kwiatach. Opcja oprócz sadzenia ich bezpośrednio w ogrodzie, polega na przygotowaniu macerowanych, które służą również do odpychania robaków, mszyc, pluskiew i śladów cięcia.

Macerować filiżankę liści nagietka i kwiatów w pół litra wody na dzień.
Następnie przefiltruj mieszaninę cienkim płótnem.
Rozcieńczyć w 1,5 litra wody łyżką białego mydła.
Spryskaj rośliny o zmierzchu.

Taco królowej

Queen’s Taco odstrasza pluskwy szewców i mszyc i białych much, które atakują róże, drzewa owocowe i warzywa. Funkcjonuje również jako „roślina pułapkowa” do przechwytywania małych przedrodzimych os i owadów górniczych – charakterystycznych dla cytrusów – i, ze względu na jego rozległy typ wzrostu, jest wykorzystywana jako osłona gleby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *