„Lata 2020 mają stać się energią słoneczną”

9 Cze by zin

„Lata 2020 mają stać się energią słoneczną”

Transformacja energetyczna jest jednym z wyzwań tego stulecia w walce z kryzysem klimatycznym. Badacz Ignacio męczennik De La Plaza wyjaśnia w swojej najnowszej książce, w jaki sposób wpływ covidarum-19 i częstotliwość zanieczyszczenia powietrza na chorobę sprawiły, że „aż do marca wydawało się mantrą czterech szalonych z czystymi energiami, teraz kwestią przetrwania”, zauważa”

Ignacio męczennik De La Plaza jest profesorem elektroniki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i członkiem hiszpańskiego Królewskiego Towarzystwa Fizyki. Jego obecne badania doprowadziły go do zbadania zaawansowanych koncepcji ogniw słonecznych i fotodetektorów podczerwieni opartych na krzemie.

Ponadto jest autorem bloga popularnonaukowego „trochę nauki, proszę” oraz w swojej najnowszej książce „energia słoneczna”. Od utopii do nadziei niszczy technologię, naukę, ekonomię i historię tego źródła energii.

Jakie miejsce zajmuje energia słoneczna w Hiszpanii?

Obecnie nasz system elektryczny ma 11 547 MW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, co stanowi 10,45% całkowitej objętości. Technologia ta była odpowiedzialna w ubiegłym roku 6,1% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej w Hiszpanii. Oznacza to historyczny rekord, który zostanie przekroczony w następnej dekadzie, jeśli prognozy zostaną spełnione. Zainstalowana moc została znacznie zwiększona w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy regulacje prawne pozwoliły na ten niezakłócony wzrost, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w latach 2011-2018, kiedy moc słoneczna została praktycznie zainstalowana. Niewątpliwie lata 2020 mają być dekadą systemów fotowoltaicznych.

Czy obecny rozwój systemów fotowoltaicznych wystarczy, aby to osiągnąć?

Powiedziałbym nie. W Hiszpanii mamy godne pozazdroszczenia poziomy ekspozycji na słońce, ponieważ średnio w całym kraju otrzymujemy równowartość 1500 kWh / m2 każdego roku, przy poziomach rzędu 1900 kWh/m2 na południu półwyspu. Przy tak dużej ilości promieniowania moglibyśmy wygenerować energię elektryczną, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie krajowe z więcej niż energii fotowoltaicznej. Dlatego nie dostosowujemy się do tego, co pozwoli nam nasze uprzywilejowane położenie geograficzne.

To energia odnawialna, ale co z produkcją paneli? Czy jest tak zrównoważony?

W rzeczywistości produkcja nie jest odnawialna, ponieważ dużo energii zużywa się podczas oczyszczania jej surowca –krzemu– i późniejszej produkcji ogniwa. Oznacza to, że potrzeba około 150 kWh energii, aby oczyścić 1 kg krzemu, a następnie wytworzyć z niego ogniwa słoneczne. Jeśli weźmiemy pod uwagę tę energię, co należy zrobić, instalacja fotowoltaiczna emituje około 25-35 g CO2/kWh w ciągu swojego życia (Około 25 lat), co jest o kilka rzędów wielkości mniejszą emisją z technologii opartych na paliwach kopalnych. Tak więc system fotowoltaiczny nie jest źródłem energii o zerowej emisji, ale jest bardzo blisko niego.

Ponadto produkcja ta jest produkowana w prawie 100% W Chinach…

Ten kraj przejmuje rynek ze względu na koszty produkcji i pracy, z którymi nie można konkurować. Przy krajowym rynku 1, 4 miliarda potencjalnych konsumentów nie musisz niczego eksportować ani konkurować z nikim. Ponadto chiński rząd, dzięki swoim pięcioletnim planom, przyczynił się do bezprecedensowego wzrostu lokalnego rynku. W ciągu ostatniej dekady w kraju azjatyckim zainstalowano od 50 do 70 GW mocy fotowoltaicznej każdego roku. Doprowadziło to do gwałtownego spadku cen paneli, które przeniosły się na rynek globalny. W związku z tym Chiny stały się praktycznie jedynym dostawcą paneli fotowoltaicznych.

Jakie przeszkody ma ten rodzaj energii, aby ją uogólnić?

Istnieją dwie klasy przeszkód. Z jednej strony decydenci i organy regulacyjne, czyli od lat instalacja paneli słonecznych nie tylko nie postępowała, ale została ukarana. Niesławny „podatek od Słońca” sparaliżował sektor od prawie dekady. Na szczęście w ciągu nieco ponad roku ten obraz się zmienił. Miejmy nadzieję, że zdrowie psychiczne zostanie ustalone, a obecne regulacje zostaną zachowane w czasie.

Z drugiej strony, podobnie jak każda inna technologia wytwarzania energii elektrycznej, system fotowoltaiczny ma zalety i wady. Ta energia nie działa bez światła (w nocy lub w pochmurne dni), a przechowywanie na dużą skalę przy opłacalnych kosztach nie jest jeszcze możliwe. Są to jego dwa główne ograniczenia w obliczu bardziej przyspieszonej ekspansji. Ale ma jedną zaletę, która czyni go wyjątkowym: ogromny potencjał zasobów słonecznych. Każdego roku Ziemia otrzymuje ilość energii ze słońca odpowiadającą 7000 razy całkowitemu zużyciu energii planety. Żadne inne źródło nie ma „surowca” tych cech.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *