Panele słoneczne mogą wkrótce stać się tak przezroczyste, że staną się oknami

9 Cze by zin

Panele słoneczne mogą wkrótce stać się tak przezroczyste, że staną się oknami

Nowa generacja w pełni przezroczystych paneli słonecznych, które są w fazie rozwoju, może wkrótce zostać wykorzystana jako okna.

Energia słoneczna stanie się dominującą formą wytwarzania energii elektrycznej w nadchodzących latach i dziesięcioleciach, ponieważ postęp technologiczny i obniżenie kosztów sprawiają, że staje się ona coraz bardziej atrakcyjna dla ludzi.

Do najciekawszych osiągnięć należą przezroczyste panele słoneczne, które mogą zrewolucjonizować wykorzystanie energii słonecznej do użytku domowego.

Obecnie wiele nowych wzorów paneli jest nieprzezroczystych, co uniemożliwia ich integrację z codziennymi przedmiotami domu, takimi jak okna. Jednak nowa generacja w pełni przezroczystych paneli słonecznych, które są w fazie rozwoju, może wkrótce zostać wykorzystana jako okna.

„Unikalne cechy przezroczystych ogniw fotowoltaicznych mogą mieć wiele zastosowań w technologii ludzkiej” – mówi profesor Jongong Kim z Wydziału Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Narodowego Incheon w Korei Południowej, którego zespół pracuje nad całkowicie przezroczystymi panelami.

Materiały, które sprawiają, że ogniwa słoneczne są nieprzezroczyste, to warstwy półprzewodnikowe, które wychwytują światło słoneczne i przekształcają je w prąd elektryczny. Kim i jego koledzy zbadali dwa materiały, które można wykorzystać do półprzewodników, które przepuszczają światło widzialne, a także mogą być wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska, aby zmniejszyć duży ślad ekologiczny ogniw słonecznych.

Jednym z materiałów jest dwutlenek tytanu (TiO2), nietoksyczny i przyjazny dla środowiska materiał, który pochłania światło ultrafioletowe i przepuszcza większość światła w zakresie widzialnym. Drugim jest tlenek niklu (NiO), który można wytwarzać w niskich temperaturach przemysłowych w celu wytworzenia przyjaznych dla środowiska ogniw słonecznych.

Południowokoreańscy naukowcy, szczegółowo opisując swoje wyniki w jednym badaniu, zaprojektowali komórkę składającą się ze szklanego podłoża i elektrody z tlenku metalu, na którą nakładali cienkie warstwy dwóch półprzewodników jeden po drugim i dodawali ostatnią warstwę srebra, nanoprzewody, aby działały jak druga elektroda.

Wydajność konwersji energii konstrukcji ogniwa wyniosła 2, 1%, co może wydawać się niewielkie, ale całkiem dobre, ponieważ jest skierowane tylko do niewielkiej części spektrum światła. Naukowcy podają, że ich komórka jest również bardzo wrażliwa i działa w warunkach słabego oświetlenia.

Jeszcze lepiej: do 57% światła widzialnego przechodziło przez warstwy komórki, co czyni ją dość przezroczystą. Dalsze badania mogą sprawić, że panele będą prawie całkowicie przezroczyste.

„Chociaż to innowacyjne ogniwo słoneczne jest wciąż w powijakach, nasze wyniki zdecydowanie sugerują, że dalsza poprawa przezroczystej energii fotowoltaicznej jest możliwa poprzez optymalizację właściwości optycznych i elektrycznych ogniwa” – powiedział profesor Kim.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *