Wiatraki: bez ostrzy, bez zagrożenia dla ptaków

9 Cze by zin

Wiatraki: bez ostrzy, bez zagrożenia dla ptaków

Energia wiatrowa zrobiła skok w innowacjach. W Hiszpanii Vortex Bladeless opracował nowy model, którego główną cechą jest brak klasycznych łopatek, tak kwestionowanych przez ekologów z powodu wypadków, które spowodowali ptakom.

Po 8 latach eksperymentów te nowe turbiny wiatrowe już działają, mają podobną strukturę, są wysokie, białe, ale bez łopatek i kół zębatych, działają raczej przez kołysanie niż obracanie.

Jak działają nowe turbiny wiatrowe
Model został sfinansowany w ramach programu Horizon 2020 Unii Europejskiej i opiera się na rezonansie aerodynamicznym, wykorzystuje energię wiatru poprzez zjawisko pojawiania się wirów zwane Vortex Shedding.

Ta bezłopatkowa turbina wiatrowa składa się z pionowego, nieruchomego cylindra na elastycznym pręcie, który jest wpuszczony w ziemię. Cylinder oscyluje w zakresie prędkości wiatru, który następnie przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną za pomocą generatora prądu przemiennego. Jest to rodzaj turbiny wiatrowej, która tak naprawdę nie jest turbiną.

Deweloperzy wyjaśniają, że ta technologia turbin wiatrowych bardziej przypomina panele słoneczne niż konwencjonalne turbiny wiatrowe.

Zalety turbin wiatrowych bez łopatek
Konstrukcja tej turbiny wiatrowej różni się znacznie od konstrukcji tradycyjnej turbiny. Zamiast zwykłej wieży, gondoli i łopatek urządzenie to ma tylko bardzo lekki maszt wykonany ze zwykłych materiałów. To kolejna z jego zalet: użytych surowców jest mniej, a fundament nie musi zmniejszać wpływu na środowisko i kosztów.

Vortex twierdzi, że te bezłopatkowe turbiny wiatrowe są o 60% bardziej wydajne niż obecna technologia. Wytwarzają mniej hałasu i zajmują mniej miejsca. Ponadto, ponieważ nie ma ruchomych części w kontakcie, zmniejsza to potrzeby konserwacyjne. A co najważniejsze w przypadku przesłuchań uzyskanych w ostatnich latach, są one nieszkodliwe dla ptaków.

Turbiny wiatrowe są odpowiednim rozwiązaniem dla budynków mieszkalnych i energii rozproszonej. Ponadto można go łatwo połączyć z fotowoltaiczną energią słoneczną.

Te turbiny wiatrowe mogą być instalowane tam, gdzie konwencjonalne byłyby nam wskazane, zbliżając się do obszarów konsumenckich i działając zintegrowane z innymi technologiami wytwarzania energii na mniejszą skalę.

Ich konstrukcja upraszcza produkcję tych generatorów i jest łatwiejsza w transporcie i instalacji. Ponadto system ten jest w stanie wytwarzać energię elektryczną przy 30% niższych kosztach.

„Główną zaletą turbin wiatrowych bez łopatek jest zmniejszenie ich wpływu na środowisko, efektów wizualnych i kosztów operacyjnych” może być zlokalizowany w dowolnym miejscu, ale jego optymalna lokalizacja w pobliżu autostrady. Ponieważ wykorzysta wibracje wiatru wytwarzane przez pojazdy ” – powiedział David Yanyez, jeden z przedsiębiorców projektu.

Firma planuje wprowadzić na rynek w tym roku System Vortex Nano o wysokości zaledwie 85 cm, zaledwie 100 jednostek przedsprzedażnych, aby wprowadzić technologię do systemu.

Byzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *