By | 19 kwietnia, 2021

Co powoduje uzależnienie od Internetu? Jakie są objawy? Czy to naprawdę uzależnienie? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakość życia jest dość starą koncepcją, która sięga przynajmniej klasycznego filozofa Arystotelesa, choć z pewnością polimath Arystotelesa zrównała koncepcję dobrego życia lub dobrze wykonywać zadania ze szczęściem, a nie to, co obecnie nazywamy jakością życia. Dziś wiele mówi się o zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu oraz rzekomych problemach neurotyczności i uzależniających zachowań. Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o uzależnieniu od Internetu i o tym, jak może to zaszkodzić naszej jakości życia w ogóle.

Tak więc, chociaż nowe technologie były doniosłym postępem w sposobie życia naszych czasów poprzez ułatwianie i upraszczanie zadań, które kiedyś były nam niezwykle złożone, a nawet kradnące czas, dziś korzystanie z Internetu, komputera i urządzeń mobilnych jest zakorzenione we współczesnym społeczeństwie, które zmieniło sposób, w jaki żyjemy w naszym życiu bardziej niż jakiekolwiek inne medium technologiczne. Mimo to nadal niewiele wiemy o skutkach uzależnienia od Internetu dla naszego funkcjonowania psychicznego, zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.

Chociaż możemy uwierzyć, że przeglądanie stron internetowych lub oglądanie różnych filmów tematowych na YouTube jest stosunkowo nieszkodliwym aktem, są ludzie, którzy spędzają tyle czasu za pomocą telefonu komórkowego lub komputera, że zaczęły zakłócać ich codzienne życie. Kiedy działanie lub pragnienie staje się przeszkodą, która ma pierwszeństwo przed najważniejszymi aspektami życia (relacje, praca, szkoła), wtedy możemy sklasyfikować je jako uzależnienie.

Profesjonaliści, którzy uznają uzależnienie od Internetu mają tendencję do klasyfikowania go jako zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub zaburzenia kontroli impulsów, aby pomóc w leczeniu. Moglibyśmy zdefiniować uzależnienie od Internetu jako pogorszenie kontroli korzystania z sieci, które objawia się jako zestaw objawów behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych, przez nadmierne korzystanie z Internetu, coś, co powoduje wyraźne zniekształcenie indywidualnych, rodzinnych lub zawodowych celów. Ale ile rodzajów zaburzeń związanych z Internetem jest tam? Dlaczego one występują?

Podobnie jak większość zaburzeń, trudno jest zidentyfikować dokładną przyczynę zaburzeń uzależnienia od Internetu. Zaburzenia uzależnienia od Internetu, oprócz innych zaburzeń zależności, wydaje się wpływać na centrum przyjemności mózgu. Uzależniające zachowanie wyzwala uwalnianie dopaminy, aby promować przyjemne doświadczenie, które aktywuje uwalnianie tej substancji chemicznej. Z biegiem czasu coraz więcej aktywności sieciowej jest potrzebne do wywołania tej samej przyjemnej odpowiedzi, tworząc zależność.

Jakie są objawy?
Oznaki i objawy zaburzeń uzależnienia od Internetu mogą wystąpić zarówno w objawach fizycznych, jak i emocjonalnych. Niektóre z emocjonalnych objawów zaburzeń uzależnienia od Internetu mogą obejmować: depresja, kłamstwa, poczucie winy, niepokój, uczucie euforii podczas korzystania z komputera, niezdolność do priorytetów lub utrzymania harmonogramu, izolacja, wahania nastroju, strach, samotność, utrata pojęcia czasu … A wśród objawów fizycznych: ból pleców, zespół cieśni nadgarstka, bóle głowy, bezsenność, złe odżywianie, słaba higiena osobista, ból szyi, suchość oczu, przyrost masy ciała lub utrata…

Czy to naprawdę uzależnienie?
Prawdopodobnie zastanawiasz się. Każdy ma hobby, które uwielbiają robić regularnie. Zwykle nie ma się czym martwić o nawyki, które nie powodują szkody ani niepokoju. Na przykład granie w gry wideo przez kilka godzin w weekendy lub regularne badanie ofert z ulubionych sklepów z modą nie oznacza, że jesteś uzależniony od gier wideo lub zakupów. Ale gdzie jest granica między nawykiem a uzależnieniem? To skomplikowane:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *